osiedle-mieszkaniowe-wieliczka
projekt-szeregowki
domy-szeregowe-projekty
osiedle-domow-
osiedle-domow-jednorodzinnych
osiedle-domow-wieliczka-krakow
projekt-osiedla
osiedle-w-krakowie-zagospodarowanie
previous arrow
next arrow

Specyfikacja


projektu

 • Klient

  LM Developments

 • Lokalizacja

  Wieliczka k. Krakowa

 • Realizacja

  2009 - 2010

 • Powierzchnia

  9 500 m2

Projekt osiedla mieszkaniowego w Wieliczce koło Karkowa został wykonany dla irlandzkiej firmy inwestycyjnej LM Development. Inwestycja o nazwie „Budowa zespołu budynków mieszkalnych wraz z garażami podziemnymi oraz lokalami usługowymi”, została podzielona na osiem etapów projektowo-wykonawczych. Budynki wkomponowano w otoczenie, uwzględniając ukształtowanie i położenie terenu, jego ekspozycję, potrzebę wytworzenia atrakcyjnych przestrzeni półpublicznych, zapewnienie funkcjonalności oraz estetyki. Forma i gabaryty budynków nawiązują do form miejscowej tradycyjnej architektury regionalnej.

Na całość osiedla składają się zarówno budynki jednorodzinne wolnostojące, budynki jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej, jak i domy w zabudowie szeregowej i wielokondygnacyjne budynki wielorodzinne. Projektowane domy wyposażono dodatkowo we wbudowane garaże oraz miejsca postojowe w obrębie działek, dla domów nie posiadających garaży. Poszczególne obiekty zlokalizowane zostały w sposób, który, przy zachowaniu wymaganych odległości między nimi, pozwala na niezbędne, prawidłowe doświetlenie wnętrz. Wysokość projektowanej zabudowy jednorodzinnej, pomimo różnego posadowienia  budynków dyktowanego znacznymi spadkami terenu, nie przekracza 11,0m. Wszystkie budynki kryte są symetrycznie dachami dwuspadowymi o kącie nachylenia 35% z nadwieszonymi okapami. Projekt konstrukcyjny przewiduje wznoszenie zabudowy w technologii tradycyjnej murowanej, o mieszanym układzie ścian konstrukcyjnych.

Rozwiązania materiałowe zastosowane w projekcie odpowiadają wymogom planu miejscowego obowiązującego na rozpatrywanym terenie, jak również pozwalają się wpisać tradycyjną zabudowę okolic Krakowa. Pokrycie dachów zaprojektowano z betonowej dachówki w kolorze grafitowym, ściany zewnętrzne utrzymano natomiast w jasnej kolorystyce tynków mineralnych, wapiennego kamienia łamanego oraz, na fragmentach, jasnej deski elewacyjnej.

Skala Inwestycji pozwoliła na stworzenie rozbudowanej, przemyślnej kompozycji przestrzennej, o wysokim poziomie estetyki i funkcjonalności. Projekt powstał we współpracy z APA Markowski Architekci.